Kaip išsirinkti pirmąsias knygeles?

Dažnai klausiate, kaip išsirinkti pirmąsias knygeles ir kokia turėtų būti pirmoji bibliotekėlė. Paruošiau sąrašą, kuris gali būti aktualus vaikučiams nuo gimimo iki 1-2 metukų.
Rekomenduočiau iš pradžių įsigyti po vieną ar keletą skirtingo tipo knygelių. Matysite, kuriomis labiausiai žavisi mažylis - tuomet bus lengviau surasti, kuo papildyti pirmąją bibliotekėlę, kad jam būtų įdomu.

Pirmosios knygelės:

  • Kontrastinės kortelės, knygelės

Kūdikio regėjimo stimuliacijai ir raidai. Mažyliai iki trijų mėnesių dar gerai neskiria ir nemato spalvų, tačiau ryškūs juodai balti piešiniai atkreipia dėmesį ir padeda mažoms akytėms sufokusuoti vaizdą. Jeigu rinktis tik vieną - korteles rekomenduočiau dėl patogesnio naudojimo: jas galima naudoti įvairiose vietose ir situacijose: pritvirtinti netoli vystymo stalo - kad mažylis susidomėtų ir būtų lengviau pervystyti; sudėlioti priešais pilvelio treniruočių metu. Nuo 3 mėnesių kūdikiai jau sukoncentruoja dėmesį ilgesniam laikui ir gali matyti toliau, tad ir korteles jau galima dėlioti įvairiose vietose, taip lavinant atstumo suvokimą.

  • Medžiaginės knygelės

Pirmajai pažinčiai su knygos formatu. Mažyliui patiks rasti siurprizą - čežantį puslapį, iškilią iliustraciją ar veidrodėlį.

  • Maudynių žaislas - knygelė

Aš visada esu už daiktų pritaikymą ilgesniam laikotarpiui, tad rekomenduočiau maudynių knygelę su papildomomis funkcijomis: pavyzdžiui, su purkštuku smagiam pasitaškymui (tuo pačiu lavinsime smulkiąją motoriką - veiksmai „paspausti - atleisti“, ryšio suvokimas tarp paspaudimo ir vandens purslų atsiradimo), taip pat rinkoje yra spalvas keičiančių maudynių knygelių, kurias galima naudoti ir kaip kontrastines, ir kaip maudynių žaislus, o vaikui paaugus - kaip spalvinimo vandeniu knygeles.


Piršteliams tvirtėjant:

  • Sensorinės

Su skirtingomis liečiamomis tekstūromis.

  • Su slankiosiomis detalėmis

Smulkiajai motorikai, žvilgsnio koordinacijai.

  • Su gamtos garsais

Rinkitės kokybišką, su lengvai paspaudžiamais mygtukais, natūraliais, ausies nerėžiančiais garsais (nepamirškite, kad ir patys jos turėsite klausytis. Vėl ir vėl).

  • Su klasikinės muzikos melodijomis

Klasikinės muzikos nauda mažiesiems jau seniai įrodyta moksliniais tyrimais: lavina girdimąją atmintį, intuiciją, ramina, spartina smegenų vystymąsi, padeda esant neurologiniams sutrikimams, netgi gerina virškinimą ir apetitą. Mažas vaikas, panorėjęs paklausyti melodijų, CD grotuvo neįsijungs, bet knygelėje mygtuką gali paspausti. Vėlgi - svarbu, kad įrašai būtų kokybiški, o mygtukai - nesunkiai paspaudžiami. Nepamirškite patikrinti, kad elementai būtų saugiai uždaryti specialiame knygelėje esančiame elementų dėkle ir vaikui nepasiekiami.

  • Su realiomis objektų nuotraukomis

Knygelės, kortelės su tikromis nuotraukomis. Moksliniai tyrimai įrodė, kad jau laikotarpyje iki pirmojo gimtadienio kūdikiai geba mokytis apie realų jį supantį pasaulį iš realių objektų nuotraukų. Taip pat tai padeda suprasti ryšį tarp iliustracijų, realių nuotraukų ir realių objektų (pavyzdžiui pamatęs tikrą ežį lauke vaikas greičiau supras, kad tai ežys, jeigu bus matęs realių paveikslėlių ir įprastų pieštinių iliustracijų knygose, negu vien pieštinių paveikslėlių).



Mažyliui augant jo bibliotekėlėje po truputį atsiras knygelių su daugiau teksto, prasmingu, pamokančiu turiniu, bet vizualinis išpildymas bus vis dar labai svarbus.