Smulkiosios motorikos lavinimas

Kodėl svarbu lavinti vaikų smulkiąją motoriką?
Smulkiosios motorikos užsiėmimų metu treniruojami nedideli raumenys, kurie kontroliuoja plaštakos, pirštų judesius. Skirtingos tekstūros taip pat svarbios - jas liečiant iš pirštų galiukų nerviniai impulsai keliauja į smegenis ir neša įvairiausius nervinius signalus, kurie yra susiję ir su kalbos įgūdžiais!
Tokios pirštukų treniruotės yra pagrindas svarbiems gebėjimams: savarankiškas valgymas, apsirengimas, rašymas; lavina rankų - akių koordinaciją; padeda ugdyti dėmesį ir kantrybę.
Smulkiosios motorikos lavinimui - knygelės!
Puslapių vartymas, tekstūrų lytėjimas - jau savaime yra smulkiosios motorikos lavinimas. O jeigu knygelės yra interaktyvios, su mažiesiems pritaikytomis slankiosiomis detalėmis ir mechanizmais, - nauda dviguba! Skaitant tokias knygeles bus treniruojami pirštukai, stimuliuojama veiksmo - žvilgsnio koordinacija, skatinamas atlikto veiksmo/pasekmės ryšio suvokimas.
Kiti paprasti ir ilgo pasiruošimo nereikalaujantys smulkiosios motorikos lavinimo būdai:
- Makaronų - vamzdelių vėrimas ant standaus siūlo.
- Skirtingų tekstūrų daiktų pritaikymas kasdieniuose žaidimuose. Pavyzdžiui, akmenukas - glotnus, jūros kriauklė - raštuota, smėlis - birus, kaštonas - glotnus, apvalus, kankorėžis - šiurkštus, grublėtas ir t.t.
- Folija - supakuoti/išpakuoti smulkius daiktus.
- Kruopos, makaronai, šaukšteliai, indeliai. Beje, po tokio užsiėmimo tvarkymosi bus gerokai mažiau, jei naudosite plačią žemais kraštais dėžę - žaisti galima tiesiog joje!
- Smulkių daiktų slėpimas didesniame kruopų pripildytame inde, jų paieška.
- Plastilino lipdymas. Kartu galima naudoti kruopas, gvazdikėlius ar pipirų žirnelius.
- Lipdukai.
- Spalvinimas, piešimas naudojant įvairias priemones.
- Smulkių daiktų išėmimas ir sudėjimas atgal į dėžutę. Pavyzdžiui, arbatos pakeliai.
- Sąvaržėlės. Pradėti nuo didesnių, mokytis nuimti (pavyzdžiui, nuo plastikinio dubenėlio krašto), vėliau - ir uždėti.
- Siūlo vyniojimas ant kankorėžio.
- Dėlionės.
Svarbu - saugumo užtikrinimas:
Šiems užsiėmimams dažnai naudojami smulkūs daiktai, todėl būtina imtis visų atsargumo priemonių ir stebėti, kad vaikai nedėtų jų į burną! Taip pat:
- Nenaudojamas smulkias priemones laikyti nepasiekiamoje vietoje.
- Su "pavojingais" daiktais žaisti kartu.
- Žaidimui naudojamus smulkius daiktus (pvz. sagas) suskaičiuoti, o pabaigus užsiėmimą - perskaičiuoti ir patikrinti, ar niekas nenuriedėjo ir nepasimetė.
1 Komentaras(-ai)
Turim visas 6 situacijų knygeles. Pačios geriausios! Skaitom taip dažnai, kad visas jau mintinai moku, 2 metų mdulrytė irgi jau atsimena visų vaikučių-pagrindinių knygos veikėjų vardus. Geriausios atrastos knygutės!
Palikti komentarą