Pagrindiniai ankstyvojo lytiškumo ugdymo principai
30 09
Autorius
0 Komentaras(-ai)
405 Peržiūrėjo
Neseniai dalinausi apie organizacijos SOTAS rengiamą paskaitą tema "Kaip kalbėti su vaikais apie lytiškumą?". Nors, atrodytų, nuolat pati domiuosi šia tema ir turiu žinių pagrindą (didžiausias ačiū šiuo klausimu @akvileginiota už informatyvų ir aiškų žinių pateikimą!), tačiau nepraleidau progos prisijungti, paklausyti, pasikartoti ir užtvirtinti. Kviečiu esminius aspektus apie ankstyvąjį lytiškumo ugdymą prisiminti drauge!
Visos kūno dalys nuo mažų dienų turėtų būti vadinamos tikraisiais pavadinimais. Pirma, taip nekursime įspūdžio, kad štai su RANKA viskas gerai, o VULVA - kažkokia paslaptim apgaubta, gėdinga kūno dalis, kuriai reik slapyvardžio. Antra, jeigu vaikas žino tikrus pavadinimus, tai signalas potencialiam lytiniui nusikaltėliui, kad su vaiku apie lytiškumą yra kalbama, ir kad greičiausiai jis netylės, nesaugos "paslapčių" nuo artimiausių žmonių. Primityvus, bet aiškus palyginimas - jei vadinsim varpą kokiu nors gaidžiuku ar peliuku, ir vaikas, grįžęs ir darželio, pasakos kažkam, kad "daržely buvo dėdė ir rodė gaidžiuką", tai suaugusiems dar reikės susiprasti, ar į darželį buvo atvažiavęs koks ūkininkas, kuris vedė edukaciją ir pristatė naminius paukščius, ar už tvoros krūmuose slėpėsi seksualinis nusikaltėlis. Mokome atskirti "geras" paslaptis nuo "blogų" paslapčių. Apatinių drabužių (arba maudymosi kostiumėlio) taisyklė! Mano kūnas priklauso tik man! Niekas neturi teisės liesti vaiko be jo sutikimo. Neverskime ir neprašykime apsikabinti, bučiuoti tetų, dėdžių, senelių, jei vaikas nenori. Jei giminaičiai dėl to įsižeis, tai yra jų, o ne vaiko ar jo tėvų problema. Galime pasiūlyti vaikui vietoj artimesnio kontakto tiesiog "duoti žaibą" ar paspausti ranką. Kalbėkimės su vaiku lytiškumo, privatumo, tolerancijos temomis nuo mažens - taip formuosime supratimą, kad jokios temos šeimoje nėra tabu. Jeigu jaučiate, kad sunku kalbėti lytiškumo temomis - treniruokitės! Sulaukus "nepatogaus" klausimo "nepatogioje" vietoje (pavyzdžiui, stovint prie kasos vaikas rodo į prezervatyvų dėžutę ir klausia, kas čia), jeigu jaučiate, kad negalite atsakyti iš karto, pasakykite, kad paaiškinsite grįžus namo. Net jei pats vaikas savo klausimą užmiršo, būtinai tesėkite pažadą ir paaiškinkite, geriau kiek vėliau nei niekada. Atsakykite į visus vaiko klausimus. Jei nežinote atsakymo, taip ir pasakykite, kad šiuo metu atsakyti negalite, nes turite pasitikrinti informaciją, tačiau atsakysite netrukus. Nereikia vaiko iš karto apkrauti dideliu kiekiu informacijos - jei mažas vaikas klausia, iš kur jis atsirado, greičiausiai iš pradžių jam užteks atsakymo, kad jis augo pilve. Tikėtina, kad kiek vėliau, apmąstęs gautą informaciją, jis paklaus, kaip ten atsirado - tuomet paprastai galėsite paaiškinti plačiau, taip vis didindami žinių bagažą ir supratimą. Į pagalbą pokalbių metu pasitelkite kokybiškus vaikams skirtus leidinius lytiškumo tema. Įsivaizduokite, kokio platumo buvo mano šypsena, kai paskaitos metu viena iš dalyvių į bendrą susirašinėjimo langelį parašė, kad rekomenduoja Skaitau nuo gimimo korteles apie žmogaus kūną❤
Apžiūrėti ir įsigyti korteles galima čia: https://www.skaitaunuogimimo.lt/.../korteles-zmogaus-kunas
Beje, išduosiu paslaptį! Kitų metų pradžioje "Skaitau nuo gimimo" išleis dar du nerealius leidinius aktualiomis temomis - knygynėlyje pasirodys šiuolaikiškos ir išsamios knygelės apie vaikų atsiradimą ir apie brendimą.
Apžiūrėti ir įsigyti korteles galima čia: https://www.skaitaunuogimimo.lt/.../korteles-zmogaus-kunas
Beje, išduosiu paslaptį! Kitų metų pradžioje "Skaitau nuo gimimo" išleis dar du nerealius leidinius aktualiomis temomis - knygynėlyje pasirodys šiuolaikiškos ir išsamios knygelės apie vaikų atsiradimą ir apie brendimą.
Palikti komentarą